zakłady

Jak obstawiać wybory

1 listopada 2018 0

obstawianie wyborow

Wybory zawsze wiążą się ze wzmożoną aktywnością mediów społecznościowych, telewizyjnych, ale również tych lokalnych. Przed nami wybory samorządowe, dlatego też warto zastanowić się nad potencjalnymi faworytami.

Jak prawidłowo obstawiać wybory?

Jak podczas każdego tego typu wydarzenia, wśród naszej społeczności można wytypować 3 kategorie kandydujących: faworyci, czarne konie i kandydaci statystyczni. Naszym celem w takim przypadku jest dokładna analiza każdej z grup oraz oszacowanie, kto spośród wymienionych grup ma szansę na zostanie radnym, wójtem, czy też prezydentem miasta. Schemat działania jest zawsze taki sam, ale każdy z punktów działania jest nieco inaczej egzekwowany przy analizie kandydatów z mniejszych miejscowości oraz dużych aglomeracji miejskich. W kolejnej części skupimy się na kluczowych kryteriach dla każdego z tych przypadków.

Informacje przed wyborem

Jeżeli jesteśmy mieszkańcami mniejszej miejscowości, powinniśmy mieć jasny obraz tego, który z kandydatów zbierze większą ilość głosów. Nie zawsze jest to oczywiste, ale jak zawsze możemy zwiększyć trafność naszej prognozy poprzez wnikliwą obserwację. Najważniejszą kwestią jest wywiad środowiskowy, czyli „co w trawie piszczy”. Ludzie publicznie często i chętnie wypowiadają się na temat kandydatów, wyrażając swoje poparcie lub dezaprobatę. Naszym zadaniem jest poznanie opinii jak największej ilości osób, z uwzględnieniem wszystkich sfer społecznych i wiekowych. Dzięki temu będziemy mieli nakreślone ogólne preferencje mieszkańców. W dalszej kolejności należy zwrócić uwagę na kampanię prowadzoną przez kandydata. Jeżeli jest o nim głośno, pojawia się w wielu miejscach i stara się „wychodzić do ludzi” – możemy być pewni, że zwiększy swoją ilość głosów. W tym aspekcie zazwyczaj cierpią na tym najmniejsi kandydaci, którzy nie afiszują się w danej społeczności, a jedynie ograniczają się do rozprowadzania list wyborczych oraz proszą o oddanie głosu swoich znajomych.

Kampania a typowanie

Zamieszkując większe miasto, takie jak chociażby Warszawa, Kraków czy Poznań, sposób rozgrywania wyborów samorządowych odbywa się na nieco innych prawach. Przywilejem startujących w wyborach są lokalne media, które docierają do większej ilości osób. Każde z miast posiada lokalną telewizję lub radio, które znajdzie drogę do nawet najmniej zaangażowanego wyborcy. Tutaj oprócz takie samej analizy jak w mniejszych miejscowościach należy dodać dyskusje internetowe oraz wziąć pod uwagę ewentualną stronniczość mediów. Niekiedy pomimo dobrych postulatów kandydata, jest on zagłuszany, a tym samym niedostrzegany przez zwykłego odbiorcę. To sugeruje nam, którzy z kandydatów są faworyzowani i mają większe szanse na wygraną i mniejszy kurs.

Czy obstawiać faworytów politycznych

Podsumowując, wybory samorządowe odbywają się pomiędzy faworytami, osobami rozpoznawalnymi oraz mniej znanymi opozycjonistami, którzy potrafią czasami sprawić niespodziankę. Osoby nieznane zazwyczaj zbierają pojedyncze głosy lub ułamki procentów. Nie możemy jednak przemilczeć faktu, iż wielu z kandydatów zawdzięcza swój sukces przez figurowanie na pierwszym miejscu na pierwszej stronie karty wyborczej. Z tego też względu nasze typy powinny być w miarę zachowawcze i dobrze przemyślane.

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *